Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zakrzewie w gminie Wielgie na festynie można było skosztować pysznych potraw z dziczyzny! [zdjęcia]

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Wideo
od 16 lat
W Zakrzewie w gm. Wielgie odbył się XVI Festyn Myśliwski „Z Ekologią na Ty i smakiem wielickim”. Został on zorganizowany przez wójta gminy Wielgie, Ośrodek Kultury i Bibliotekę Gminy Wielgie, Koło Łowieckie Sokolników „Zys” im. Czesława Sielickiego we Włocławku oraz Fundację Większe Mniejsze.

XVI Festyn Myśliwski „Z Ekologią na Ty i smakiem wielickim” w Zakrzewie cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Można się było przekonać, na czym polega łowiectwo.

W Zakrzewie w gm. Wielgie odbył się XVI Festyn Myśliwski „Z Ekologią na Ty i smakiem wielickim”. Został on zorganizowany przez wójta gminy Wielgie, Ośrodek Kultury i Bibliotekę Gminy Wielgie, Koło Łowieckie Sokolników „Zys” im. Czesława Sielickiego we Włocławku oraz Fundację Większe Mniejsze.

Myśliwi nie tylko polują

- Gdy pełniłem funkcję prezesa Koła Łowieckiego „Zys” im. Czesława Sielickiego we Włocławku, zrodziła się taka myśl, by mieszkańcy gminy, a zarazem obwodu łowieckiego przekonali się na czym polega łowiectwo – mówi Tadeusz Wiewiórski, wójt gminy Wielgie. – Zarówno mnie, jak i moim kolegom zależało, aby myśliwi przestali być postrzegani jako ci, którzy tylko strzelają do zwierząt. Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Nie mniej jednak ważne jest utrzymanie populacji zwierzyny łownej na właściwym poziomie. W przeciwnym wypadku wyrządza dotkliwe straty w uprawach. Warto pamiętać, że myślistwo to także bogata i piękna tradycja, którą tak pięknie opisał nasz wieszcz Adam Mickiewicz.

Włocławskie Koło Łowieckie „Zys” i lipnowski „Łoś” wspólnie przygotowały stoisko. Prezentowały tam broń i akcesoria myśliwskie, trofea myśliwskie oraz ptaki łowcze, czyli układane i używane do polowań. Krótki wykład na ich temat przygotował Piotr Adamiak.

Smakołyki z dziczyzny i owoców leśnych

Imprezą towarzyszącą był Festiwal Smaku pn. „Dary z lasu”, zorganizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Czerszczanki” z Czarnego w ramach ogólnopolskiego konkursu „Natura od kuchni”. Lasy Państwowe już po raz drugi zaprosiły koła gospodyń wiejskich do współpracy, by wspólnie popularyzować wiedzę o żywności pochodzenia leśnego. Najlepsze projekty promujące wykorzystanie dziczyzny i płodów runa leśnego otrzymują dofinansowanie. W tym gronie znalazły się „Czerszczanki”.

W konkursowe szranki stanęło pięć kół z gminy Wielgie. Rywalizowano w trzech kategoriach: danie mięsne, przystawki i przetwory oraz ciasta i desery. W pierwszej kategorii zwyciężył gulasz z sarny i dzika, przyrządzony przez KGW Teodorowo, w drugiej – kiełbasa z sarny KGW Piaseczno, a w trzeciej – ciasto leśny mech, które upiekło KGW „Czerszczanki” z Czarnego. Wśród myśliwskich specjałów nie zabrakło również pieczonych dzików oraz bigosu. Po porcję pieczystego ustawiły się długie kolejki.

Ekologia i artystyczne występy

Z kolei Fundacja Większe Mniejsze przygotowała ekomiasteczko ze stoiskami edukacyjnymi na temat segregacji odpadów, oszczędzania wody i niemarnowania żywności. Zaprezentowała się Gminna Orkiestra Dęta, zespół wokalno-kabaretowo- instrumentalny Ziemi Dobrzyńskiej pod kierunkiem Jana Lisa, kapela „Rodzinka” Magdy Więznowskiej oraz grupa taneczna „Fresh”. Jako gwiazda wieczoru zaśpiewała Etna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto