Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wilki w powiecie wąbrzeskim. W ostatnich tygodniach mieszkańcy widzieli je kilkukrotnie

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Wilki ostatnio były widziane w gminie Ryńsk w powiecie wąbrzeskim
Wilki ostatnio były widziane w gminie Ryńsk w powiecie wąbrzeskim Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Mieszkańcy takich miejscowości jak Ryńsk, Przydwórz, Trzciano, Nielub, Czystochleb i Wronie w gminie Ryńsk w powiecie wąbrzeskim w ostatnich tygodniach widzieli na tych terenach wilki.
od 16 lat

Wilki w gminie Ryńsk w powiecie wąbrzeskim

Mieszkańcy takich miejscowości jak Ryńsk, Przydwórz, Trzciano, Nielub, Czystochleb i Wronie w gminie Ryńsk w powiecie wąbrzeskim w ostatnich tygodniach kilkukrotnie zgłaszali do Urzędu Gminy w Ryńsku informacje o zauważonych w tych miejscowościach wilkach. Jak przekazał nam Łukasz Gapiński, zastępca wójta gminy Ryńsk były to sytuacje, w których mieszkańcy zauważyli wilki z terenu swoich budynków mieszkalnych. Zwierzęta te nie podchodziły jednak do ludzi, a przechodziły w znacznej odległości od domów. - Nie odnotowaliśmy zgłoszenia bezpośredniego kontaktu, w którym poszkodowanym byłby człowiek lub zwierzę domowe - przekazał nam Łukasz Gapiński, zastępca wójta gminy Ryńsk.

Temat pojawienia się wilków w gminie Ryńsk został poruszony przez radnych podczas Komisji Rady Gminy Ryńsk, natomiast pracownicy Urzędu Gminy w Ryńsku prowadzą rejestrację zdarzeń niebezpiecznych z udziałem zwierząt oraz ludzi. Do takich niebezpiecznych zdarzeń zaliczane jest podchodzenie wilków bezpośrednio pod budynki mieszkalne lub ataki na zwierzęta domowe lub gospodarskie. - Takim zdarzeniem nie jest pojawienie się wilków w okolicy domostw czy odcisk łapy w podłożu, lecz bezpośredni kontakt niosący za sobą zagrożenie. Żeby rozwiązać problem, należy najpierw zarejestrować takie zdarzenie. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska może wydać decyzję administracyjną na konkretne działania od odstraszania po odstrzał zwierzęcia, jednak musi mieć to konkretne uzasadnienie i przede wszystkim być udokumentowane, np. poprzez zdjęcie wykonane telefonem komórkowym - przekazał nam Łukasz Gapiński, zastępca wójta gminy Ryńsk.

Jak dodaje zastępca wójta gminy Ryńsk, z racji, że wilk jest pod ścisłą ochroną i nadal w polskim prawie występuje jako gatunek zagrożony, wszelkie działania z nim związane muszą być uzgadniane z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska oraz z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Z tego powodu urzędnicy zamieścili na stronie internetowej gminy komunikat opracowany przez specjalistów z RDOŚ dotyczący tego, w jaki sposób mieszkańcy muszą się zachowywać i jak działać, gdy w pobliżu ich domu widziane były wilki. Komunikat jest dostępny pod tym linkiem.

- Głównym sposobem postępowania naszych mieszkańców powinno być przede wszystkim zabezpieczenie pojemników na odpady, aby nie wabiły dzikich zwierząt oraz zadbanie o własne zwierzęta, w tym psy, aby nie prowokować niebezpiecznych zdarzeń, szczególnie podczas spacerów w okolicy lasów. Wilk to zwierzę terytorialne i kiedy pies pojawi się na obszarze zajmowanym przez watahę wilków, może to prowokować niebezpieczne zdarzenia

- apeluje do mieszkańców zastępca wójta gminy Ryńsk Łukasz Gapiński.

Wilki zwiększają swoją liczebność i zasięg, przez co coraz częściej dochodzi do ich bezpośredniej styczności z ludźmi, również na terenach, na których zwierzęta te od dawna nie były widywane. W ostatnim czasie wilki widziane były także m.in. w lesie blisko Zamościa w powiecie nakielskim, w okolicach wsi Rożno-Parcele w powiecie aleksandrowskim, Osiu (powiat świecki) i Górznie (powiat brodnicki).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wabrzezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto