Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Wąbrzeźno żąda dostępu do morza". Marzenie zapisane na murze zostanie zrealizowane! Rusza spływ kajakowy pod hasłem "DbajMY o H2O"

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Dziewięciodniowy spływ kajakowy z Wąbrzeźna do Mikoszewa rozpocznie się w piątek, 2 lipca
Dziewięciodniowy spływ kajakowy z Wąbrzeźna do Mikoszewa rozpocznie się w piątek, 2 lipca www.splyw.wabrzezno.com
Burmistrz Wąbrzeźna Tomasz Zygnarowski, jego zastępca Wojciech Trzciński oraz kilkanaście innych osób w piątek, 2 lipca rozpoczną spływ kajakowy z Wąbrzeźna do Morza Bałtyckiego pod hasłem "DbajMY o H2O". Spływ ma na celu zwrócenie uwagi na znaczenie wody, a zarazem jest realizacją marzeń wąbrzeźnian, którzy wiele lat temu napisali na garażu przy ul. Spokojnej w Wąbrzeźnie "Wąbrzeźno żąda dostępu do morza". Dziś tego napisu nie ma, ale marzenie do realizacji pozostało. Warto podkreślić, że do tej pory nikt nie próbował przepłynąć do Bałtyku przez Strugę Wąbrzeską.

Od wielu lat "Wąbrzeźno żąda dostępu do morza". Startuje spływ kajakowy, który ma zrealizować to marzenie

- Graffiti na murze "Wąbrzeźno żąda dostępu do morza" od dawna zaprzątało mi głowę, bo wiem, że taka droga wodna istnieje, mimo że biegnie przez Strugę Wąbrzeską - dość niedostępną i trudną do przeprawy rzekę. Nasz spływ z Wąbrzeźna do Bałtyku ma uzmysłowić mieszkańcom, że każde - nawet niezwykle odważne zamierzenie - ma szansę realizacji, jeśli tylko wyposażymy się w niezbędną wytrwałość i determinację

- uważa Wojciech Trzciński, zastępca burmistrza Wąbrzeźna.

Pomysł spływu zrodził się w głowach wąbrzeskich samorządowców już w 2019 r., jednak pandemia koronawirusa powstrzymała realizację tego planu. Przypomnijmy, że spływ zaplanowany był na przełomie kwietnia i maja 2020 r., a następnie w lipcu 2020 r.

- Z kolei wiosną tego roku, gdy w naszej wodzie miejskiej pojawiła się bakteria E. coli i rozdzwoniły się telefony od zaniepokojonych mieszkańców, zdałem sobie sprawę, jak wielkie znaczenie w naszym codziennym życiu ma dostęp do wysokiej jakości wody i jak ważne jest to, aby o nią zadbać także na poziomie samorządu. Postanowiłem więc spływ połączyć z inicjatywą podpisania wspólnej, samorządowej deklaracji "DbajMY o H2O". Nikt z nas nie zastanawia się na co dzień, jak ograniczone zasoby wody pitnej posiadamy na ziemi, a ja z wykształcenia jestem inżynierem ochrony środowiska i pamiętam jeszcze z czasów studiów, jak wielkie znaczenie dla prawidłowej gospodarki wodnej miała retencja i poprawa jakości wód powierzchniowych

- mówi burmistrz Wąbrzeźna Tomasz Zygnarowski.

Jak dodaje, jako burmistrz ma pewne narzędzia, które mogą pomóc mu zadbać o jakość wód w okolicy, aby mieszkańcy Wąbrzeźna mogli cieszyć się dostępem do czystej i zdrowej wody, nawet w okresie suszy czy powodzi. Podczas dziewięciodniowego spływu burmistrz Wąbrzeźna zamierza zachęcać do dbania o wodę także inne samorządy, które znajdą się na trasie spływu z Wąbrzeźna do Bałtyku. Są już uzgodnienia dotyczące podpisywania przy rzekach na trasie spływu deklaracji samorządowej "Dbajmy o H2O" przez włodarzy Bydgoszczy, Chełmna, Gdańska, Gniewu, Golubia-Dobrzynia, Grudziądza, Lubicza, Solca Kujawskiego, Stegny, Świecia, Tczewa i Torunia. - W trakcie spływu będziemy w określonych miejscach wraz z samorządowcami podpisywali i wspólnie zabiegali o ratowanie zasobów wodnych. A my jako Wąbrzeźno, miasto przyjaznych wód, bardzo się z tego cieszymy - przekazał podczas ostatniej sesji rady miasta Wąbrzeźno burmistrz Tomasz Zygnarowski. Deklaracja, która będzie podpisywana przez samorządowców zakłada budowanie zbiorników retencyjnych, zachęcanie do budowania zbiorników przydomowych, uskutecznianie procesu oczyszczania ścieków oraz promowanie ekologicznego podejścia do oszczędzania wody, segregacji odpadów oraz recyklingu wody przez przedsiębiorców.

W spływie kajakowym z Wąbrzeźna do Morza Bałtyckiego weźmie udział kilkanaście osób

Dziewięciodniowy spływ na długości 298 km rzek od Strugi Wąbrzeskiej przez Drwęcę i Wisłę rozpocznie się w piątek, 2 lipca o g. 9 z plaży miejskiej nad Jeziorem Zamkowym w Wąbrzeźnie. Zaplanowano, że przez pierwsze dwa dni uczestnicy spływu będą się przeprawiać przez Strugę Wąbrzeską do Drwęcy. W Strudze stan wody jest nie za wysoki, więc będzie to marszospływ. W niedzielę, 4 lipca uczestnicy spływu ruszą Drwęcą do Złotorii w kierunku Wisły, a później przez pięć dni będą płynąć Wisłą do Bałtyku. W spływie uczestniczyć będą nie tylko burmistrz Wąbrzeźna i jego zastępca, ale także nauczyciele i osoby prywatne. W spływie weźmie udział 77-letni Ryszard Zieliński, najstarszy uczestnik spływu, Dawid Putto, złoty medalista mistrzostw świata w kajakarstwie, zawodnik Kopernika Bydgoszcz. W Chełmnie do spływu dołączy Lech Flaczyński, polski podróżnik, wspinacz, laureat nagrody Kolosy, a w Gdańsku uczestników spływu powita pod Żurawiem Marek Kamiński, polski podróżnik ekstremalny.

Inicjatywę wspiera Koalicja Ratujmy Rzeki, która spływ kajakowy objęła honorowym patronatem. - Mamy patronat i pozytywną opinię co do naszej deklaracji Koalicji Ratujmy Rzeki. Jest to profesjonalna organizacja zrzeszająca kilkadziesiąt organizacji ekologicznych - przekazał podczas ostatniej sesji Tomasz Zygnarowski, burmistrz Wąbrzeźna.

Po spływie, jesienią, samorządowcy podpisujący deklarację mają się spotkać ponownie w celu realizacji zamierzeń zapisanych w deklaracji. Spotykać mają się także cyklicznie, co roku.

Jak przekazał podczas ostatniej sesji burmistrz Wąbrzeźna, spływ jest także okazją do upamiętnienia obchodów 100-lecia powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wabrzezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto