Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wąbrzeźnie będzie można zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku, a także oddać krew

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Tomasz Czachorowski
W środę, 10 listopada między g. 10 a g. 15.30 przy Wąbrzeskim Domu Kultury w Wąbrzeźnie będzie zaparkowany autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, w którym będzie można oddać krew, a w tym samym czasie w budynku WDK będzie można zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS.

Do oddania krwi i rejestracji w bazie Fundacji DKMS niezbędne jest zabranie ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem.

Pamiętać należy o tym, aby w dniu oddania krwi zjeść niskotłuszczowy posiłek i wypić większą ilość wody. Osoby palące papierosy powinny dodatkowo przed oddaniem krwi powstrzymać się z paleniem. Jak informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, krew mogą oddać osoby pełnoletnie, które nie przekroczyły 65. roku życia, ważące minimum 50 kg, czujące się zdrowo, a z możliwości oddania krwi dyskwalifikowane są osoby, które czasowo lub na stałe przyjmują określone leki, chorują na choroby przewlekłe lub miały wykonany określony zabieg (czynniki dyskwalifikujące zostały szczegółowo opisane pod tym linkiem).

W środę, 10 listopada także w godzinach 10-15.30 w holu WDK będzie można także zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku w bazie Fundacji DKMS. Zachęca do tego Grzegorz Grabowski z Klubu Honorowych Dawców Krwi "Wąbrzeska Kropelka". Jak mówi, warto przyjść z kimś jeszcze i zarejestrować się z bliską osobą lub ze znajomym. Pobrać tego dnia wymaz będą mogły wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat. Cała procedura polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Rejestracja jako potencjalny dawca szpiku i pobranie wymazu będą trwały tylko chwilę, a mogą komuś uratować życie.

Zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku można także pod tym linkiem, za pośrednictwem strony internetowej Fundacji DKMS.

Warto dodać, że w przypadku znalezienia potrzebującego szpiku bliźniaka genetycznego krwiotwórcze komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej lub z talerza kości biodrowej dawcy. W zdecydowanej większości dawcy zakłada się na przedramionach dwa dojścia dożylne - z jednego krew wypływa i trafia do specjalnej maszyny, która odseparowuje krwiotwórcze komórki macierzyste, a następnie krew wraca do organizmu drugim dojściem. W pozostałych przypadkach, których jest ok. 15%, szpik pobierany jest z talerza kości biodrowej, w znieczuleniu ogólnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wabrzezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto