Trzy plaże w gminie Książki zachęcą do spędzania tam czasu. Będą żaglówki i "miasteczka wodne"

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Brzegi trzech jezior z gminy Książki mają być bardziej atrakcyjne dla mieszkańców
Brzegi trzech jezior z gminy Książki mają być bardziej atrakcyjne dla mieszkańców UG Książki
W gminie Książki na przyszły rok zaplanowano dochody w wysokości 24 mln 708 tys. zł, a wydatki w kwocie 25 mln 686 tys. zł. Środkami pochodzącymi z kredytu pokryty zostanie wynikający deficyt w wysokości ponad 978 tys. zł. Ale mimo jego wysokości, gmina nie rezygnuje z poprawiania warunków życia mieszkańców. W związku z tym na inwestycje w 2020 r. planuje przeznaczyć 7 mln 579 tys. zł.

Jak mówił podczas grudniowej sesji rady gminy Krzysztof Zieliński, wójt gminy Książki, gmina w 2019 r. na inwestycje przeznaczyła ponad 4 mln zł, co oznacza, że w 2020 r. zamierza przeznaczyć na inwestycje więcej pieniędzy.

W ramach inwestycji, które mają zostać wykonane w tym roku na terenie gminy, zaplanowano m.in. przebudowę dróg gminnych w miejscowościach Blizno, Blizienko oraz ulic Ustronie i Za Torem w Książkach za ponad 4 mln zł. Gmina zamierza również przekazać dotację dla starostwa powiatowego na przebudowę ulicy Szkolnej i Głównej w Książkach, które są częścią drogi powiatowej.

Atrakcje dla maluchów i seniorów

W gminie powstanie także centrum aktywnego wypoczynku i sportów wodnych za 1 mln 904 tys. zł. Na tę inwestycję udało się otrzymać dofinansowanie, choć nie obyło się bez stresu. - Byliśmy na piątym miejscu listy rezerwowej - mówił podczas sesji Krzysztof Zieliński, wójt gminy Książki. - Już teraz wiemy, że zostały dołożone środki i zadanie będzie realizowane. Tylko czekamy na pozwolenie wodno-prawne - dodał wójt.

Jak mówi "Pomorskiej" Danuta Rychlik, inspektor Referatu Rolnictwa, Gospodarki i Ochrony Środowiska z Urzędu Gminy w Książkach, w ramach tej inwestycji mają zostać zagospodarowane brzegi trzech jezior z terenu gminy: Wielkiego, Łopatki i Blizno. Na każdym z nich pojawi się sprzęt do tzw. "miasteczek wodnych", który będzie obejmował m.in. zjeżdżalnie dla dzieci. W Osieczku i Bliźnie rozebrane będą stare pomosty, a na ich miejscu pojawią się nowe pomosty pływające. Z kolei w Łopatkach taki pomost wreszcie się pojawi - dotąd go nie było.

Aby poprawić atrakcyjność miejsc nad tymi jeziorami, zakupione będą także łódki trzyosobowe, kajaki dwuosobowe, żaglówki czteroosobowe i dwuosobowe oraz rowery wodne. Na czas jesienno-zimowy będą mogły być chowane w budynkach, które także zostaną zbudowane w ramach inwestycji. W Łopatkach będzie to budynek sanitarny, w Osieczku sanitarno-magazynowy.

Na plaży w Łopatkach inwestycja obejmie dodatkowo budowę budynku szkoleniowo-edukacyjnego, parkingu, schodów do jeziora, postawienie ławek, koszy na śmieci, zbudowanie ogrodzenia. W Osieczku również powstanie budynek szkoleniowo-edukacyjny, staną kosze i pojawi się ogrodzenie.

Do czego będzie służył budynek szkoleniowo-edukacyjny? Dzieci nocujące na polu namiotowym będą miały możliwość przejścia do niego w przypadku brzydkiej pogody. Będzie to także miejsce do organizacji zajęć z udzielania pierwszej pomocy lub grania w "planszówki".

Jedynie w Bliźnie pojawią się, oprócz pomostu, wyłącznie ławeczki i ogrodzenie, bez nowych budynków.

Kolejną ważną inwestycją, która ma być zakończona już we wrześniu, jest Międzypokoleniowy Park Przyrodniczo-Rekreacyjny w Książkach, w miejscu po basenie przeciwpożarowym. Miejsce to, jak nazwa wskazuje, ma być parkiem, do którego będą chciały przychodzić osoby w różnym wieku. Ma integrować mieszkańców bez względu na ilość dzielących ich lat. Zatem, jak mówi "Pomorskiej" Danuta Rychlik, pojawią się tam ławeczki do odpoczynku, stół betonowy do gry w szachy i w tenisa, sprężynowiec (jak na placach zabaw), elementy siłowni, kosze na śmieci, ścieżki. Co więcej, wizytówką ok. 10 arowego parku ma być dużo roślinności. Koszt inwestycji to 187 tys. zł.

Uczniowie Zespołu Szkół we Wroniu bawili się na studniówce

Ucieszą się strażacy i uczniowie

Wśród pozostałych inwestycji, które mają zostać wykonane w 2020 r. jest zamontowanie odnawialnych źródeł energii za 663 tys. zł (mają się pojawić już do końca marca), utwardzenie placu targowego w Książkach za 65 tys. zł czy remont jednej klasy w szkole podstawowej i zakup książek do biblioteki szkolnej. Prawie 72 tys. zł gmina wyda na modernizację sali gimnastycznej "podstawówki" w Książkach, a 50 tys. zł na budowę remizy strażackiej w Książkach.

Jak zaznaczał podczas grudniowej sesji wójt Krzysztof Zieliński, także sołectwa z gminy mogą liczyć na dodatkowe wsparcie, bo łącznie otrzymają ponad 200 tys. zł w ramach funduszu sołeckiego. Natomiast na organizacje pozarządowe z gminy przeznaczone jest łącznie 40 tys. zł dofinansowania. Kwota ta jest wyższa o 15 tys. zł w stosunku do roku 2019.

Wszyscy radni głosowali za przyjęciem projektu uchwały "budżetowej".

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie