Szpitale mają zostać odebrane tym, którzy w nie inwestowali? Mamy komentarze starostów z powiatów brodnickiego i wąbrzeskiego

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Zdjęcie ilustracyjne/Ministerstwo Zdrowia planuje restrukturyzację szpitali w całej Polsce
Zdjęcie ilustracyjne/Ministerstwo Zdrowia planuje restrukturyzację szpitali w całej Polsce Fot. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Ministerstwo Zdrowia planuje restrukturyzację szpitali i odebranie ich starostwom, które inwestowały w te szpitale swoje pieniądze. Zaniepokojenie tym pomysłem wyraziły Związek Powiatów Polskich i Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego, którego przewodniczącym jest starosta wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz. Starosta poruszył ten temat podczas sesji rady powiatu w Wąbrzeźnie, a radni wyrazili swoją opinię dotyczącą restrukturyzacji. Plany Ministerstwa Zdrowia skomentował także Piotr Boiński, starosta brodnicki.

"Trzecia fala pandemii puka do naszych bram". Wiceminister zdrowia nie wyklucza ponownego zaostrzania restrykcji pandemicznych

Ministerstwo Zdrowia planuje restrukturyzację szpitali. Swój sprzeciw wyraził Związek Powiatów Polskich

Pod koniec grudnia 2020 r. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o utworzeniu zespołu do spraw przygotowania rozwiązań legislacyjnych dotyczących restrukturyzacji podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne. Zespół ten ma opracować projekt ustawy, który będzie obejmował m.in. przekształcenia właścicielskie szpitali oraz zwiększenie efektywności zarządzania nimi. W praktyce, jak wynika z wypowiedzi Sławomira Gadomskiego z Ministerstwa Zdrowia, szpitale mogą zostać odebrane starostwom, a nadzór nad nimi ma zostać przekazany wojewodzie lub marszałkowi województwa. Według wiceministra zdrowia Sławomira Gadomskiego trudno o profesjonalny nadzór nad szpitalem, jeśli starosta zarządza tylko jednym szpitalem. Zaznaczmy, że jedyny szpital w Brodnicy podlega obecnie staroście brodnickiemu, ale w Wąbrzeźnie szpitalem powiatowym zarządza spółka Nowy Szpital, której zarząd regularnie przekazuje powiatowi wąbrzeskiemu sprawozdanie z działalności spółki.

Z twierdzeniem, że szpitale powiatowe są nieprofesjonalnie zarządzane nie zgadza się Związek Powiatów Polskich, który 14 stycznia wyraził swoje stanowisko tej w sprawie. Związek Powiatów Polskich zauważa, że przedstawiciele ministerstwa niesłusznie wysuwają zarzuty, że "dyrektorzy szpitali nie potrafią zarządzać, a samorządy nadzorować podmiotów leczniczych", ponieważ głównym problemem systemu ochrony zdrowia w Polsce nie jest zarządzanie i nadzorowanie szpitalami, ale fakt, że system ochrony zdrowia jest niedofinansowany, a za to odpowiada administracja rządowa. Warto dodać w tym miejscu, że Polska przeznacza na ochronę zdrowia mniej niż m.in. Czechy, Litwa czy Słowacja. Według ZPP system ochrony zdrowia, owszem, wymaga naprawy, ale nie w ten sposób, bo - jak zauważa ZPP - w składzie zespołu znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia, ale brakuje w nim ludzi mających praktyczne doświadczenie w zarządzaniu podmiotami leczniczymi i znającymi realia funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, w tym brak m.in. członka ZPP.

Związek Powiatów Polskich zwraca uwagę, że modyfikacje planowane przez ministerstwo mają na celu głównie zmianę właścicieli szpitali.

- Z wypowiedzi Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego oraz wiceministra zdrowia Sławomira Gadomskiego wynika, że pod pojęciem "przekształcenia właścicielskie" rozumie się odebranie szpitali powiatom. Nie jest jasne, kto miałby te szpitale przejąć: czy samorząd województwa, czy Skarb Państwa (Minister Zdrowia użył słowa nacjonalizacja)

- zauważa ZPP i podkreśla, że żaden z 13 instytutów badawczych "nadzorowanych" przez Ministra Zdrowia, a prowadzących szpitale, nie odnotowało w 2019 r. dodatniego wyniku finansowego na działalności podstawowej (na sprzedaży), a zysk na całej działalności odnotowały tylko dwa podmioty spośród trzynastu. ZPP wskazuje zatem, że podmioty nadzorowane przez ministerstwo także są w kiepskiej sytuacji finansowej.

Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego poparł ZPP w piśmie z 25 stycznia i w dodatku domaga się wyjaśnienia od Ministerstwa Zdrowia, na czym mają polegać przekształcenia właścicielskie, które budzą niepokój wśród samorządowców.

Przeczytaj także

Ministerstwo Zdrowia przekazało, że zespół ds. restrukturyzacji szpitali może zaprosić członka ZPP i skorzysta z tego "w razie zaistnienia takiej okoliczności"

W piśmie z 2 lutego Ministerstwo Zdrowia napisało do Krzysztofa Maćkiewicza, przewodniczącego Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a zarazem starosty powiatu wąbrzeskiego, że prace zespołu do spraw przygotowania rozwiązań legislacyjnych dotyczących restrukturyzacji szpitali są na początkowym etapie, a jej szczegóły, m.in. dotyczące przekształceń właścicielskich nie zostały jeszcze określone. Na wniosek ZPP o dopuszczeniu przedstawiciela Związku Powiatów Polskich do udziału w pracach zespołu ministerstwo odpowiedziało, że "przewodniczący zespołu może zaprosić do udziału w pracach zespołu, z głosem doradczym, osoby niebędące jego członkami. W razie zaistnienia takiej okoliczności, przewodniczący zespołu skorzysta z takiej możliwości."

Obawy co do powołanego zespołu ds. restrukturyzacji szpitali ma oprócz ZPP także Piotr Boiński, starosta brodnicki. - Zespół ten ma opracować projekt ustawy, który ma obejmować między innymi przekształcenia właścicielskie, pod którymi - jak wynika z wypowiedzi przedstawicieli ministerstwa - rozumie się "nacjonalizację", patrz odebranie szpitali powiatom. Wzburzenie budzi fakt, że do zespołu nie powołano żadnego przedstawiciela samorządów ani szpitali powiatowych - mówi starosta brodnicki Piotr Boiński i dodaje, że mając na uwagę krótki okres prac zespołu (założenia do projektu ustawy mają powstać do 28 lutego, a sama ustawa do końca maja 2021 r.), można wnioskować, że reforma będzie się ograniczała jedynie do zmian właścicielskich, a ominięty zostanie całkowicie problem poziomu finansowania ochrony zdrowia. Starosta Piotr Boiński zastanawia się także nad tym, czy pomysł reformy nie jest przykrywką co do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że straty szpitala musiałby pokrywać Skarb Państwa.

Przeczytaj także

Radni z powiatu wąbrzeskiego jednogłośnie poparli stanowisko Związku Powiatów Polskich w sprawie restrukturyzacji szpitali

Krzysztof Maćkiewicz, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a zarazem starosta powiatu wąbrzeskiego poruszył ten temat podczas ostatniej sesji rady powiatu w Wąbrzeźnie. - Jeśli jest sytuacja, którą trzeba poprawić, to czyńmy to wspólnie w drodze rozmowy, w drodze dialogu. Niezrozumiała jest decyzja, że samorządy powiatowe do takiej rozmowy nie zamierza się prosić - mówił starosta wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz.

- Plany w zakresie pozbawienia powiatów wpływu na działalność szpitali to kolejny krok zmierzający do centralizacji państwa, odbierania nam kolejnych kompetencji co do spraw lokalnych

- dodał podczas sesji przewodniczący rady powiatu wąbrzeskiego Marek Macikowski.

Podczas sesji 26 stycznia podjęto także symboliczną "uchwałę" za poparciem stanowiska zarządu Związku Powiatów Polski w sprawie planów Ministerstwa Zdrowia dotyczących restrukturyzacji szpitali. Wszyscy obecni podczas sesji radni byli za poparciem stanowiska ZPP, zgodnie z którym w pracach zespołu powinien uczestniczyć m.in. członek Związku Powiatów Polskich.

Pożar budynku gospodarczego połączonego z budynkiem mieszkalnym rozpoczął się przed g. 19

Pożar budynku połączonego z domem w Nieżywięciu w gminie Bob...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie