Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież z powiatu wąbrzeskiego stworzyła mapę zagrożeń ekologicznych. Wystarczy pinezka na stronie eko-zaloga

Alicja Kalinowska
Alicja Kalinowska
Miejsca wymagające interwencji ekologicznej w powiecie wąbrzeskim można wskazywać na stronie internetowej www.eko-zaloga.pl za pomocą popularnych pinezek.
Miejsca wymagające interwencji ekologicznej w powiecie wąbrzeskim można wskazywać na stronie internetowej www.eko-zaloga.pl za pomocą popularnych pinezek. Grafika Stowarzyszenia Młodych Gminy Płużnica
Dzikie wysypiska, nielegalna wycinka drzew czy zanieczyszczenie wód to niestety dosyć częste zjawiska. Teraz można je zgłaszać na mapie interwencji ekologicznych powiatu wąbrzeskiego. Stworzyła ją młodzież z powiatu wąbrzeskiego.

Jak można zgłosić interwencję ekologiczną? Jeśli wiemy, w którym miejscu jest niszczone środowisko wystarczy w tym miejscu przypiąć pinezkę. Zgłoszenie otrzyma eko-Załoga, która rozpoczęła swoją działalność.

Wskazujemy miejsca interwencji ekologicznej

Stowarzyszenie Młodych Gminy Płużnica oraz grupa młodzieży z powiatu wąbrzeskiego stworzyło Eko- Załogę, która zajęła się opracowaniem strony www.eko-zaloga.pl. Znajduje się na niej mapa powiatu wąbrzeskiego, na której można zaznaczać pinezką miejsca, które naszym zdaniem wymagają interwencji. Możne to zrobić każdy mieszkaniec powiatu wąbrzeskiego. Mogą to być m.in.:

  • nielegalne wycinki drzew,
  • zanieczyszczenie wód
  • dzikie wysypiska śmieci

- Na mapie mamy już pierwsze zgłoszenia. W Płąchawach, Wiewiórkach i Płużnicy są zaśmiecone miejsca. W najbliższym czasie planujemy posprzątać te śmieci. Natomiast w Czaplach zgłoszenie dotyczy wylewającego się obornika. Tę sprawę zgłosimy do urzędu gminy – mówi Małgorzata Ludwiszewska ze Stowarzyszenia Młodych Gminy Płużnica

Oprócz mapy na stronie udostępniony jest na stronie serwer Discorda SMGP – jest to miejsce, gdzie można wypowiadać się na tematy związane z ekologią.

Młodzież wystosowała apel

Stworzenie mapy z zagrożeniami ekologicznymi powiatu wąbrzeskiego poprzedził Apel Młodych Ludzi, w którym wyrazili oni swoje obawy dotyczące zmian klimatycznych. Można w nim znaleźć również proste wskazówki, jak na co dzień dbać ekologię. Są to m.in.:

  • Uważne segregowanie śmieci
  • Robienie przemyślanych zakupów.
  • Częstsze korzystanie z roweru.
  • Ograniczanie spożycia mięsa.
  • Wspieranie różnorodności biologicznej (łąki, przydomowe ogródki i warzywniki).
  • Oszczędność wody i prądu.
  • Kupowanie z drugiej ręki.
  • Korzystanie z naturalnych środków czystości.
  • Zwracanie uwagi na to, czym palimy w piecach.
  • Kupowanie żywności od lokalnych producentów.

Grupa Eko – Załoga liczy kilkanaście młodych osób z powiatu wąbrzeskiego.
Projekt „eko-Załoga” realizowany jest przez Stowarzyszenie Młodych Gminy Płużnica. Finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wabrzezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto