Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeszcze w 2021 r. pomnik Żołnierza Polskiego w Wąbrzeźnie doczeka się renowacji

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Pomnik Żołnierza Polskiego jeszcze w 2021 r. doczeka się renowacji
Pomnik Żołnierza Polskiego jeszcze w 2021 r. doczeka się renowacji Nadesłane/UM Wąbrzeźno
Radni rady miasta w Wąbrzeźnie zdecydowali podczas ostatniej sesji o zabezpieczeniu 25 tys. z budżetu miasta na renowację pomnika Żołnierza Polskiego, znajdującego się na Placu Jana Pawła II w Wąbrzeźnie.

Odwiedził wszystkie kraje świata co najmniej dwa razy

Jeszcze w 2021 r. pomnik Żołnierza Polskiego w Wąbrzeźnie doczeka się renowacji

Podczas sesji rady miasta 31 marca radni zdecydowali o przyjęciu uchwały, która zakłada zabezpieczenie środków finansowych na renowację pomnika Żołnierza Polskiego.

Przypomnijmy, że pomnik Żołnierza Polskiego, którego pierwotna nazwa brzmiała Pomnik Zwycięstwa, wybudowany został z inicjatywy mieszkańców Wąbrzeźna w 1947 r. w hołdzie osobom, które walczyły w czasie II wojny światowej. Na wykonawcę pomnika wybrano toruńskiego rzeźbiarza Ignacego Zelkę, a koszt jego budowy został pokryty z dobrowolnych datków od mieszkańców. W przeddzień odsłonięcia pomnika we wrześniu 1947 r. odbył się apel, podczas którego odczytano nazwiska poległych za Polskę "najlepszych żołnierzy i synów powiatu wąbrzeskiego". Apel zakończono grając Marsz żałobny Fryderyka Chopina oraz idąc w pochodzie oświetlonym pochodniami. Dla mieszkańców Wąbrzeźna było to niezwykle ważne wydarzenie - już w przeddzień odsłonięcia pomnika miasto było przystrojone flagami, chorągwiami narodowymi, zielenią, a na parapetach okien postawione były portrety dostojników państwowych i dekoracje na biało-czerwonym tle.

Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się w niedzielę 14 września o g. 8.30. Wtedy na Placu Zwycięstwa, wokół pomnika przysłoniętego biało-czerwoną flagą gromadziły się tłumy: oddziały wojskowe w pełnym uzbrojeniu, formacje przysposobienia obronnego, przedstawiciele organizacji szkolnych, młodzieżowych oraz społeczno-politycznych całego powiatu. Po odsłonięciu pomnika zabrzmiały salwy armatnie, wystąpił chór Lutnia, udekorowano 22 żołnierzy krzyżem partyzanckim, a uroczystość zakończyła blisko godzinna defilada. Tego dnia odprawiona została także uroczysta msza święta.

Pomnik Żołnierza Polskiego przedstawia żołnierza Wojska Polskiego oraz cztery sylwetki stojące na cokole, mającym formę spłaszczonego sześcianu. Niestety, jego usytuowanie na wąbrzeskim rynku, gdzie do czasu oddania obwodnicy miasta występowało duże natężenie ruchu drogowego oraz materiał, z którego powstał pomnik to czynniki, które nie sprzyjały tej budowli. Drgania powodowały pęknięcia i umożliwiały penetrację wód opadowych. Zimą zamarzająca w szczelinach woda powodowała ich rozsadzanie i korozję zbrojenia. Sytuację pogarszał również brak odwodnienia wokół pomnika. Pomnik z roku na rok coraz bardziej niszczał i wymagał renowacji, dlatego we wrześniu 1999 r. rozpoczęto prace renowacyjne przy pomniku Żołnierza Polskiego, które zakończono w tym samym miesiącu. Wtedy też dodano na pomniku łaciński krzyż.

W 2000 r. zmieniono nazwę Pomnika Zwycięstwa na Pomnik Żołnierza Polskiego, a przypomnijmy, że rok wcześniej, w 1998 r. radni zmienili nazwę Placu Zwycięstwa na Plac Jana Pawła II.

Pomnik kolejnej renowacji poddano już w 2005 r, ale i wykonane wtedy prace nie uchroniły pomnika przed niszczeniem. Nie pomogło też znaczne ograniczenie na rynku ruchu samochodowego.

W ubiegłym roku specjaliści określili, że stan techniczny figur na pomniku jest względnie dobry, nie mają rys ani spękań, ale znaczny stopień zniszczenia wykazują niektóre jego bloki. Są na nich liczne rysy i spękania o dużej rozwartości. Według specjalistów ich naprawa poprzez samo szpachlowanie jest bezcelowa, ponieważ po pierwsze będą one widoczne, co obniży walory estetyczne, a po drugie w kruchym betonie będą się pojawiać nowe rysy i spękania. Projektant zaproponował dwa warianty renowacji: albo wymianę wszystkich bloków betonowych na bloki granitowe, co wiąże się z demontażem pomnika i bardzo wysokimi kosztami, albo zaszpachlowanie rys i spękań, a następnie obłożenie boków płytami granitowymi o grubości ok. 5 cm. Z racji, że pierwsza opcja wiązałaby się z bardzo wysokimi kosztami, zdecydowano o tańszej renowacji, na którą miasto przeznaczyło 25 tys. zł, a która ma być przeprowadzona jeszcze w tym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wabrzezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto