Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czad cichy zabójca zaczyna sezon. Tyle razy atakował mieszkańców powiatu wąbrzeskiego

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne www.pixabay.com
Tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego 2022/2023 strażacy apelują, aby montować w swoich domach i mieszkaniach czujki dymów, które zaalarmują nas w przypadku wykrycia tlenku węgla. Sprawdzamy, ile razy czad atakował mieszkańców powiatu wąbrzeskiego w ostatnich latach.
od 16 lat

W powiecie wąbrzeskim w ostatnich latach strażacy wyjeżdżali do kilkudziesięciu zdarzeń związanych z tlenkiem węgla (blisko 40 w latach 2013-2022). W naszym powiecie czad zebrał także śmiertelne żniwo: w 2010 r., gdy 72-latek w Łobdowie udusił się od dwutlenku węgla, który wydobywał się z pieca w kotłowni w mieszkaniu mężczyzny i w 2018 r., gdy 74-letni mężczyzna zaczadził się czadem pochodzącym z pieca kaflowego.

Strażacy nie chcą, aby w tym roku doszło do kolejnych tragedii i tuż przed rozpoczynającym się sezonem grzewczym apelują o wykonanie obowiązkowych okresowych przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej. Państwowa Straż Pożarna poleca także instalowanie czujek dymu i tlenku węgla oraz wymianę w nich baterii.

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych, jest bezwonny, bezbarwny,
pozbawiony smaku. Blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie, powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych, dlatego trzeba pamiętać, że należy regularnie usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  • Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  • Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  • Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  • Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  • W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
  • Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, które mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz, ewakuuj współmieszkańców, wyjdź na zewnątrz, wezwij straż pożarną i zasięgnij porady lekarskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wabrzezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto